Jak przygotować się do studiów na wydziale architektury?

Architektura to rozległa dziedzina z pogranicza inżynierii i sztuk plastycznych. Studia w tym kierunku przygotowują przyszłych specjalistów do pracy projektowej o charakterze twórczym. Ich zadaniem będzie kreatywne zagospodarowanie przestrzeni w zakresie budowy obiektów mieszkalnych i użytkowych, aż po wielkie zespoły urbanistyczne. Program studiów obejmuje zagadnienia związane z planowaniem przestrzennym oraz projektowaniem, modernizacją i adaptacją budynków.

Jakie umiejętności musisz zdobyć przed studiami?

Przede wszystkim dowiedz się jak najwięcej o dziedzinie, która ma się stać Twoim zawodem. Korzystaj z wiarygodnych źródeł. Czytaj książki o tej tematyce i korzystaj z czasopism specjalistycznych. Poznaj różne użyteczne informacje o studiowaniu architektury . Dowiesz się o historii architektury, jej rozwoju na przestrzeni wieków oraz o najnowszych osiągnięciach i trendach w tej dziedzinie. Poświęć też sporo czasu na zapoznanie się z problematyką dotyczącą historii sztuki. Projektowanie architektoniczne jako twórczość kreatywna jest także rodzajem sztuki.

Jak przebiega egzamin wstępny na architekturę?

Na niektórych uczelniach obowiązuje wcześniejsze przedłożenie własnoręcznie wykonanych prac plastycznych. Mogą to być rysunki zrobione ołówkiem, węglem, piórkiem i tuszem lub pastelami. Ma to na celu wstępne sprawdzenie predyspozycji zawodowych kandydatów. Nawet jeśli w innych szkołach wyższych nie ma tego wymogu, zawsze głównym kryterium przyjęć jest zdanie egzaminu praktycznego z rysunku odręcznego. Obejmuje on:

  • rysunek z natury – bada umiejętność odzwierciedlania przedmiotów przestrzennych w odpowiednich proporcjach i skali. Liczy się też właściwa kompozycja na płaszczyźnie rysunku,
  • rysunek z wyobraźni – dotyczy form architektonicznych, musisz go wykonać na podstawie wytycznych o potrzebach przestrzeni do zagospodarowania.

Niezależnie od tego jak dana uczelnia ustali swoje wymagania, zawsze musisz się wykazać wysokim stopniem umiejętności rysowania odręcznego.

Czy musisz wcześniej nauczyć się rysować?

Nie bez powodu uczelnie oczekują, że już na wstępie wykażesz się sprawnością w tym zakresie. Rysunek odręczny to podstawa zarówno do studiowania, jak też do późniejszej pracy. Posłuży Ci do szkicowania nasuwających się ad hoc pomysłów lub ilustrowania swoich notatek podczas wykładów. Z tego wynika, że umiejętność ta przyda Ci się już na samym początku studiów. Będziesz ją systematycznie doskonalić w dalszym ich toku.

1. Jak wybrać kurs rysunku

O nauce rysunku musisz pomyśleć dużo wcześniej. Nawet przy sporych zdolnościach niezbędne jest wypracowanie odpowiedniej techniki i nabycie doświadczenia. Możesz uczestniczyć w kursach rysowania od podstaw – stacjonarnie lub online. Potem warto korzystać z indywidualnych konsultacji ze specjalistami. Będą oni na bieżąco dostrzegać Twoje postępy oraz wskażą Ci niedociągnięcia, nad którymi trzeba jeszcze popracować.

Co obejmuje program studiów na wydziale architektury?

Co do zasady są to studia inżynierskie. Możesz więc spodziewać się wielu przedmiotów technicznych, takich jak matematyka, czy geometria wykreślna. Poszerzysz też zakres swojej wiedzy z zakresu historii sztuki i architektury. Będzie też socjologia, elementy ekonomii i prawa budowlanego.

Z przedmiotów artystycznych, oprócz rysunku odręcznego pojawi się rysunek architektoniczny. Ma on bardziej techniczny charakter. To jeden z najważniejszych przedmiotów na tych studiach. Rysunek architektoniczny – co to jest, czym się wyróżnia? – to sposób odzwierciedlania budowli lub ich fragmentów a nawet drobnych detali. Muszą być uchwycone proporcje i perspektywa. Za pomocą wyrazistej kreski zaznacza się kontury a wrażenie trójwymiarowości tworzy się za pomocą kontrastów światła i cienia.

Rysunek architektoniczny służy jako podstawa do wykonywania projektów budowlanych. Dlatego architekci są obciążeni dużą odpowiedzialnością, na równi z inżynierami budowlanymi, którzy finalizują projekt. Budowany obiekt musi być perfekcyjnie dopracowany pod względem bezpieczeństwa użytkowania. A poza tym musi wyglądać efektownie – tu największa jest rola architekta, jego pomysłowości, wyobraźni przestrzennej oraz umiejętności odchodzenia od standardów aby wprowadzać innowacyjne rozwiązania.

Będziesz wykorzystywać nowoczesne technologie informatyczne.

Poznaj podstawowe programy graficzne, takie jak Photoshop lub Corel Draw. Ich używania możesz nauczyć się samodzielnie przy pomocy instrukcji na YouTube. To tylko wstęp do tego, co czeka Cię na studiach i w przyszłej pracy w zawodzie. Na studiach poznasz bardziej specjalistyczne programy przeznaczone dla architektów np. AutoCAD i jego rozszerzone wersje, lub Revit.

Programy architektoniczne działają w formacie 3D. Służą do ruchomej wizualizacji obiektów z różnych perspektyw. Za ich pomocą da się dopasować budynek do charakterystyki otoczenia krajobrazowego oraz do specyfiki zabudowy danego terenu. Być może w niezbyt odległej przyszłości, na użytek projektowania będzie można wykorzystywać kreatywne algorytmy sztucznej inteligencji. Mogą być stosowane jako narzędzia pomocnicze ale nigdy nie staną się alternatywą dla prawdziwych twórców.

Czy studia na wydziale architektury spełnią Twoje oczekiwania?

Przebieg studiów wiąże się z szeregiem obowiązków i wyzwań. Jeśli jesteś wystarczająco zmotywowany – z łatwością im sprostasz. Już przed Tobą udało się to całej rzeszy osób, które podobnie jak Ty rozpoczynały swoją przygodę z architekturą. Poznaj historie ludzi w artykule Studia architektoniczne – dwie inspirujące historie tych którzy się dostali. Opowiadają o tym, że nie było im łatwo ale odkryli jak dobrze jest wyznaczać sobie trudne cele. Oraz jak ważna jest pracowitość i wytrwałość.

Nie warto zrażać się trudnościami, a napotkasz ich wiele. Za to zdobędziesz sporo praktycznych umiejętności, nauczysz się rzetelnej pracy i szacunku dla wszystkich, którzy uczestniczą w realizacji projektów od początku aż do finału. Architekt jest jednym z ogniw w tym systemie. Z całą pewnością studia architektoniczne sprawią Ci dużo satysfakcji, a finalnie uzyskasz znakomite przygotowanie do intratnego zawodu.

LEAVE A RESPONSE

You Might Also Like