Naczynia z trzciny cukrowej zastępują plastik. Dlaczego warto je wykorzystywać?

Świat przestawia się na postawę proekologiczną. Ekologiczne rozwiązania w biznesie także zyskują na popularności. Do tej pory, takie pojemniki jak jednorazowe talerze powstają głównie z plastiku, jednak jest on tworzony z węgla i ropy naftowej. Te nieodnawialne źródła energii wpływają negatywnie na naszą planetę, powodując np. ocieplenie klimatu, ograniczenie ilości naturalnych siedlisk dla roślin i zwierząt. Innymi słowami, nie są przyjazne dla natury. Tymczasem wciąż jednorazowe naczynia z plastiku są przydatne w gastronomii. Jest na szczęście nowa alternatywa w postaci pulpy trzciny cukrowej. Obecnie plastikowe naczynia zastępowane są tymi z trzciny cukrowej. Czym charakteryzują się naczynia z trzciny cukrowej? Czym jest trzcina cukrowa? Jakie zastosowanie mają naczynia z trzciny?

Trzcina cukrowa -nowy materiał dla jednorazowych naczyń

Do tej pory trzcina cukrowa znana była jako roślina jadalna, pochodząca z Nowej Gwinei. Trzcina cukrowa znana jest z wykorzystywania do produkcji cukru, a także do wykorzystania w przemyśle papierniczym.

Ponieważ jest to roślina, która odrasta kilka razy w roku, łatwo ją wykorzystać przemysłowo. Obecnie naukowcy nauczyli się, jak zamienić występujący w niej etanol na polietylen. Dzięki temu, możemy wytwarzać z nie różnego rodzaju opakowanie, butelki, a obecnie także miski, talerze, półmiski czy pojemniki.

Ponieważ do ich produkcji nie są wykorzystywane żadne sztuczne materiały, przykładowy talerz z trzciny cukrowej jest bardzo ekologiczny.

Opakowanie do potraw z trzciny – zalety

Czy naczynia z trzciny cukrowej mogą być wytrzymałe? Zaletą np. talerzy z trzciny jest przede wszystkim to, że są bezpieczne i nie szkodzą środowisku. 

Poza tym, opakowania z trzciny są biodegradowalne, a sam materiał nie ma żadnych szkodliwych substancji. Naczynia z trzciny wykazują odporność na temperaturę, więc mogą być stosowane w kuchenkach mikrofalowych. Takie naczynia dobrze trzymają temperaturę samego jedzenia, istnieje możliwość ich wkładania do lodówki czy zamrażarki (ale uwaga! na max 24h!).

Naczynia z trzciny są na tyle sztywne, że nadają się do płynnych dań tj. zupy, ale nie powinny być w ten sposób wykorzystywane dłużej niż 12 h. Kolejna zaleta naczyń z pulpy cukrowej to brak wpływu na smak potraw. 

Zastosowanie, recykling i ogromny wybór produktów z trzciny

Co jeszcze warto wiedzieć o naczyniach z trzciny cukrowej? Dostępne są w różnych kształtach (np. owalne, kwadratowe) i mają szeroki zakres zastosowań.

Sprawdzają się zwłaszcza w lokalach gastronomicznych, w restauracjach, barach, cateringu, food truckach, ale sprawdzą się też na różnego rodzaju imprezach np. imprezach plenerowych, pikniku czy grillu.

Produkty z trzciny cukrowej dostępne są już do zakupu w wielu sklepach, więc możesz je nabyć do twojej firmy czy użytku domowego.

Co istotne, po wykorzystaniu, mogą być wrzucane do pojemnika na bioodpady lub do pojemnika na odpady zmieszane.

LEAVE A RESPONSE

You Might Also Like