Twarda, miękka, a może średnia – jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Szczotkowanie zębów to jeden z najważniejszych zabiegów higienicznych, jakie przeprowadzamy w ciągu dnia. Ważna jest tu jednak nie tylko regularność, prawidłowa technika mycia i dobrej jakości pasta, lecz także twardość włosia naszej szczoteczki, co potwierdza każdy gabinet stomatologiczny w Krakowie. W sprzedaży są dostępne szczoteczki twarde, średnie i miękkie. Większość osób nie wie jednak, którą z nich wybrać i jak dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb.

Twarda, miękka czy średnia. Jaka szczoteczka dla kogo?

Szczoteczki manualne do zębów mogą mieć trzy twardości włosia – miękką (soft), średnią (medium) i twardą (hard). Takie ich zróżnicowanie pozwala na dostosowanie siły szczoteczki do swoich potrzeb oraz zdrowia zębów. Miękkie szczoteczki są zazwyczaj zalecane dla dzieci, lecz nie tylko. Miękkie włosie, które najbardziej delikatnie myje zęby, dobrze sprawdzi się również w przypadku osób, które mają wrażliwe dziąsła oraz cierpią na choroby przyzębia. Korzystając z miękkiej szczoteczki, warto mieć jednak świadomość, że najmniej dokładnie oczyszcza ona zęby – należy więc szczególną uwagę przywiązywać do techniki szczotkowania.

Średnia szczoteczka jest uznawana za najbardziej uniwersalne akcesorium do mycia zębów. Gabinet stomatologiczny w Krakowie zaleca jej wybór młodzieży i osobom dorosłym, które mają zdrowe zęby i dziąsła. Średnia szczoteczka dokładniej myje zęby niż szczoteczka miękka, przez co skuteczniej je oczyszcza. Ją również należy stosować w odpowiedni sposób, dbając o prawidłową technikę mycia i dokładność szczotkowania.

Ostatnim rodzajem szczoteczki jest akcesorium z twardym włosiem. Jest ono polecane osobom szczególnie narażonym na powstawanie osadów na zębach – palaczom tytoniu oraz osobom, które piją duże ilości kawy i herbaty. Twardsze włosie najskuteczniej usuwa bowiem z zębów osad i zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego, na którego powstawanie szczególnie narażeni są palacze. Nie jest to jednak dobry wybór dla osób z delikatnymi dziąsłami oraz ludzi, którzy mają tendencję do stosowania nadmiernego nacisku w czasie szczotkowania – twarde włosie może bowiem powodować krwawienie dziąseł i ich uwrażliwienie.

Jak zbudowana jest szczoteczka do zębów? Rodzaje włókien w szczoteczce

Nie każda osoba na co dzień korzystająca ze szczoteczki manualnej wie, że każde akcesorium, bez względu na twardość, posiada dwa rodzaje włosia. Dzieli się ono na czyszczące i polerujące. Włókna czyszczące odpowiadają za oczyszczanie powierzchni zębów z osadów. Dłuższe włosie wnika w przestrzenie zębowe, zapewniając dokładniejsze efekty szczotkowania. Krótsze myje natomiast samą powierzchnię zębów.

Włókna polerujące mają natomiast za zadanie usuwanie z zębów nagromadzonego na nich osadu, a także zapewnienie zębom gładkości i połysku po zabiegu mycia. Oprócz tego, włókna polerujące ograniczają także osadzanie się na zębach bakterii i co za tym idzie, spowalniają powstawanie płytki nazębnej.

Materiał zewnętrzny

LEAVE A RESPONSE

You Might Also Like